Koltuk Üzerinde Şişen Aptallarız

 

Koltuk Üzerinde Şişen Aptallarız


 

     İçinde benim de olduğum bir grup sohbet etmek için toplandıklarında konuşulanlara kulak verdiğimde, ama konuşmanın detayına değil, geneline bir baktığımda hani, ağırlıklı bir çoğunlukla gördüğüm şu oluyor: Sohbeti yöneten bir kaç hakim ve bir grup jüri üyesi yüksek koltuklarda oturmuş (hayır hayır, konuşanlar etten, kemikten, bizden insanlar: Hanife teyze ile Yakup amca mesela), meclis dışında kalan bilumum insanları asıp kesiyorlar. “Filancanın yaptığı ne büyük aptallık” (parantez içerisinde, “ama azizim sen ve ben başkayız”). “Falanca türden (!) insanlar hep şu şu şu şekilde davranıyorlar.” (parantezli bir sessiz mesajda tabi ki şu aktarılır: “Ayten hanımcığım iyi ki biz onlardan değiliz.”)

 

     Bu gaflet bulutunun içinde ben de varım. Şimdilik tek değişen bulutun varlığının fakına varmam. Bundan sonrası için üzerime aldığım görev o aptal koltuktan inip, meclis içi-meclis dışı kavramını dağıtmaktır kendi içimde, ve hatta zamanla (dışıma taşıp) çevremde.

 

      Sosyalleşmek güzeldir; dost-akraba toplaşıp sohbet etmek, âlâ. Ama ele aldığımız konular, ve o konuları ele alış şeklimiz muhakkak gözden geçirilmeli, ayıklanıp budanmalıdır. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !